Ezine Peyniri

EZİNE PEYNİRİ

Bu özel peynirin geçmişi çok eskilere M.Ö. 3000-3500 lü yıllara kadar dayanmakta.

Truva Antik Şehri’nde yapılan arkeolojik çalışmalarda bu dönemde yaşayan insanların hayvanların sütünden peynir ve tereyağı ürettikleri, ürünlerini saklamak için depolanma alanları oluşturdukları bilimsel olarak tespit edilmiştir.

Ezine Peynirini diğer peynirlerden farklı kılan asıl özellik ise; bu peynirin dünyanın oksijen yoğunluğu olarak en zengin 3.bölgesi olarak kabul edilen üzerinde 73 ü endemik olmak üzere 900 civarında zengin bir bitki florasına sahip Kazdağları bölgesinde beslenen Süt dağlıç, Sakız, Tahirova ırkı koyunlar; Karakeçi cinsi keçiler ve Holstein ineklerinden elde edilen 3 farklı tip sütün starter(mikroorganizma) kültürü kullanılmadan (%40 keçi-%50 koyun-%10 inek) karışımıyla şirden mayası kullanılarak üretilmesidir.

Ezine peynirinin orijinalliğini korumak adına 2006 yılında Ezine Peyniri ismi Türk Patent Enstitüsünce tescil edilmiş 2016 yılında ise coğrafi işaret tescil belgesiyle belgelendirilmiştir.

Adından da anlaşılacağı üzere bu peynir sadece Ezine bölgesine ait bir peynir olup ambalajında coğrafi işaret tescil belgesi bulunmayan hiçbir peynir gerçek Ezine Peyniri olarak kabul edilemez.

Diğer peynirlere nazaran farklı bir tat ve aromaya sahip Ezine Peynirinin sağlık açısından da birçok faydası bulunmaktadır.

B12 ve B16 gibi önemli vitaminleri içeriğinde bulunduran Ezine Peyniri bunlara ek olarak riboflavin, folat, pantotenik asit, niasin ve kolin içerir. Bu zengin vitamin ve mineraller sebebiyle çok faydalı bir besindir.

EZİNE PEYNİRİNİN YARARLARI

· Aminoasit kaynağı olması sebebiyle zekâ gelişiminde önemli rol oynar, hafızayı güçlendirir.

· İçeriğinde bulunan yüksek oranda protein sebebiyle vücudun protein ihtiyacını karşılar, vücuda doğal enerji sağlar.

· Kolestrol oranı düşük ve trans yağ asidi içermediği için vücudun kolestrol dengesine katkıda bulunur.

· Düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

· Saçları güçlendirir, saç dökülmelerini azaltır.

· Çocukların kemik ve diş sağlığı gelişimine katkı sağlar.